Haber

Suriye, Türkiye üzerinden insani yardım ulaştırıyor

6 Şubat’ta meydana gelen ve Türkiye ile Suriye’yi etkileyen depremlerin ardından Suriye, Türkiye’nin iki sınır kapısından ülkenin kuzeyine insani yardım götürmesi için verdiği izni üç ay daha uzattı.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Eri Kaneko, Şam yönetiminin kararına ilişkin New York’ta yaptığı açıklamada, “Suriye’nin Babüsselam (Öncüpınar) ve Al Rai (Çobanbey) sınır kapılarının 13 Kasım Uzatmadan çok memnunuz” dedi.

Temmuz ayından bu yana kapalı olan Cilvegözü (Babul Hava) sınır kapısının açılması için görüşmeler sürüyor. BM sözcüsü Farhan Haq gazetecilere verdiği demeçte, “Bu konudaki tüm sorunları netleştirmek için Şam yönetimiyle birlikte çalışıyoruz.” Sözcü, Suriye’ye yardıma devam etmek istediklerinin altını çizdi. BM’nin Suriye’ye yaptığı insani yardım 2020 yılından bu yana sadece Cilvegözü sınır kapısından ulaştırılıyor. Ancak Suriye’de 6 Şubat depremlerinde 6 bin kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ülkeye yeterli insani yardım yapılmadığına yönelik eleştirilerin ardından Suriye Türkiye’nin Öncüpınar ve Çobanbey sınır kapılarından 3 ay süreyle yardım yapılmasına izin verilmesine karar verildi. Mayıs ayında sona eren ödemesiz süre üç ay daha uzatıldı.

BM: 4 milyon Suriyelinin yardıma ihtiyacı var

BM’nin verdiği bilgilere göre, Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin çoğunlukta olduğu 4 milyon kişinin gıda, su ve tıbbi malzemeye ihtiyacı var. BM, insani yardımın yüzde 85’inin Cilvegözü sınır kapısından ulaştırıldığının altını çiziyor. Bu kapı, BM yardımlarının Suriye rejiminin denetimi olmaksızın Türkiye üzerinden Suriyelilere ulaşabileceği tek nokta olma özelliğini taşıyor. Cilvegözü sınır kapısından Suriye’ye yardım sağlayan BM misyonunun görev süresi 2014’ten bu yana altı ay olarak yenilendi. Ancak Temmuz ayında Rusya, BM Güvenlik Konseyi’nde yardımın süresinin uzatılmasına ilişkin bir kararı veto etti. misyon.

AFP, DW / HT,EC

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu